Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več
Ponovna uporaba litij-ionskih (Li-ion) baterij je v zadnjih letih postala pomembna tema, saj vse več ljudi išče načine za zmanjšanje njihovega vpliva na okolje. Li-ionske baterije se pogosto uporabljajo v številnih elektronskih napravah. Ker te naprave postajajo vse bolj razširjene, se povečuje tudi število baterij, ki se vsako leto zavržejo.
Ena od rešitev je ponovna uporaba litij-ionskih baterij v lokalnem okolju. Na primer, Li-ionske baterije je mogoče preurediti za uporabo v sistemih za shranjevanje energije. Tako se zmanjša potreba po izdelavi novih baterij in podaljša življenjska doba obstoječih baterij.
V poročilu prikazujemo možnost ponovne uporabe litij-ionskih baterij za ulične svetilke, ki je praktična in inovativna rešitev, ki pomaga zmanjšati količino odpadnih baterij in hkrati zmanjšuje vpliv sistemov razsvetljave na okolje.
Viri rabljenih baterij
Baterije, ki več ne ustrezajo zahtevam po delovanju v zahtevnih aplikacijah, se zberejo, popravijo in nadgradijo ter ponovno uporabijo za namen manj zahtevnih aplikacijah, kjer se uporabijo kot baterijski hranilniki električne energije. Kot primeren vir delno izrabljenih polnilnih baterij v lokalnem okolju so:
Zbiranje in ponovna uporaba litij-ionskih baterij v lokalnem okolju ima velik potencial, saj omogoča večjo trajnost, zmanjšanje odpadkov in koristi lokalni skupnosti. Preučili smo nekaj načinov, kako se lahko izvaja zbiranje in ponovna uporaba litij-ionskih baterij na lokalni ravni:
1. Zbiranje izrabljenih baterij; lokalne oblasti, podjetja ali organizacije vzpostavijo programe za zbiranje izrabljenih litij-ionskih baterij. Na različnih lokacijah, kot so trgovine, šole, pisarne ali občinske stavbe, se postavijo posebni zabojniki za zbiranje baterij. Te baterije se nato pravilno in varno predajo za recikliranje ali ustrezno ponovno uporabo.
2. Obnova in ponovna uporaba baterij; izrabljene litij-ionske baterije se pregleda, testira in obnovi za ponovno uporabo v drugih aplikacijah, kot so hranilniki energije, varnostne sisteme ali celo v uličnih svetilkah, kot smo že omenili. To zahteva ustrezno strokovnost in postopke za obnovo baterij, da se zagotovi njihova varnost, zmogljivost in zanesljivost.
3. Usposabljanje lokalnih skupnosti: lokalne skupnosti se informirajo o pomenu recikliranja litij-ionskih baterij in potencialnih koristih ponovne uporabe. Z informiranjem o pravilnem ravnanju z baterijami ter ozaveščanjem o zbiranju in ponovni uporabi, se spodbuja aktivno sodelovanje prebivalcev pri ohranjanju okolja.
4. Sodelovanje z lokalnimi podjetji; lokalne oblasti lahko sodelujejo z lokalnimi podjetji, ki se ukvarjajo z recikliranjem ali obnovo litij-ionskih baterij in njihovo ponovno uporabo v novih aplikacijah. S tem sodelovanjem se lahko vzpostavi učinkovit sistem za zbiranje in predajo izrabljenih baterij, kar povečuje možnosti za njihovo ustrezno recikliranje ali ponovno uporabo.
5. Spodbujanje lokalnih projektov; lokalne oblasti lahko spodbujajo lokalne projekte, ki se ukvarjajo z razvojem novih aplikacij in tehnologij za ponovno uporabo litij-ionskih baterij. To lahko vključuje raziskave, inovacije in sodelovanje z lokalnimi univerzami, podjetji in nevladnimi organizacijami.
Pomembno je, da se pri zbiranju, obnovi in ponovni uporabi litij-ionskih baterij upoštevajo ustrezni standardi varnosti, okoljske smernice ter lokalna in nacionalna zakonodaja. Sodelovanje med lokalnimi deležniki je ključno za uspešno uveljavljanje trajnostne prakse zbiranja in ponovne uporabe litij-ionskih baterij v lokalnem okolju.
Baterije, ki ne bodo več primerne za uporabo v zahtevnih aplikacijah, se zberejo, pregledajo ter po potrebi popravijo in nadgradijo. Sklopi baterij se glede na primerljive kapacitete in napetosti povezujejo v nove aplikacije preko sistema za upravljanje baterij.
Proces predelave teh baterij vključuje:
Dodana vrednost baterije se s tem bistveno poveča, poveča se trajnost, dejanska doba uporabe baterije se lahko tudi potroji in se približala teoretičnim izračunom uporabnosti baterij, ki je tudi 20 let.
Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več