Projekt NovIKroG

Kroženje plastike

Pri analizi poti odpadnih plastičnih materialov opažamo, da je pot odpadne plastične embalaže zelo kompleksna, netransparentna, da prihaja tudi do popolnoma nasprotujočih informacij v poljudnoznanstvenih virih o recikliranju in deležih recikliranja plastike po svetu in pri nas.

Zato smo se v projektu osredotočili na analizo krogotoka izdelkov iz plastike kot so zobne ščetke, plastični kozmetični pripomočki, plastične igrače, plastični pisarniški pripomočki, plastični odpad iz gradbeništva in industrijski plastični odpad, kjer so podatki lažje dostopni, veriga deležnikov je krajša, količina plastičnega odpada pa je ravno tako velika kot pri embalaži.

Zamaški zbrani v okviru zbiralne akcije

V okviru projekta NovIKroG smo skušali odvečnim materialom iz lokalnega okolja s pomočjo orodja krožnih zelenih javnih naročil podaljšati življenjsko dobo oziroma te materialne tokove čimbolj krožno zapreti. To pomeni, da gre manj materialov v sežig ali odlaganje in da se več materialov povrne v obliki sekundarne surovine nazaj v proizvodni proces. Na tak način se prihranijo naravni viri ter zmanjšujejo emisije CO2.

Zbirali smo dva tokova plastike, prvi je bil zbran preko zbiralne akcije embalaže na šolah in vrtcih Mestne občine Novo mesto. Zbrali smo 282,2 kg odpadne plastične embalaže, od tega je bilo 84,20 kg neprimerne embalaže oz. drugih vrst odpadkov.

V Zavodu Knof smo vso prejeto plastiko, ki so jo zbirali otroci v okviru zbiralne akcije, ročno pregledali, razvrstili glede na vrsto plastike in na uporabnost ter jo predelali v nove uporabne izdelke.

Mleti zamaški pripravljeni za predelavo v nove reciklirane izdelke
Ure iz reciklirane plastike zbrane v okviru zbiralne akcije na šolah in vrtcih v Mestni občini Novo mesto.

Drugi tok predstavlja tehnološki ostanek lokalnega podjetja v obliki tulcev iz polipropilena.

Plastični tulci se uporabljajo za izdelavo večjih plošč iz reciklirane plastike v velikosti cca 2,5m x 1,25m iz katerih smo v okviru projekta izdelali prototipne kose pisarniškega pohištva (pisalna miza in poličnik).

Plastični tulci
Prototip poličnika

Šolske in vrtčevske kuhinje kot optimalen model zbiranja materialov iz odpadne plastične embalaže

Na podlagi povratnih informacij iz akcije zbiranja materialov smo naredili delavnico med predstavniki Komunale Novo mesto in Zavoda Knof na temo oblikovanja bolj optimalnega modela zbiranja odpadnih materialov, s poudarkom na plastičnih odpadkih.

Plastična embalaža

Ugotovili smo, da imajo šolske in vrtčevske kuhinje zadovoljivo količino uporabne plastične embalaže (HDPE2 in PP5), ki bi jo lahko tudi v bodoče ločeno zbirali na Komunali Novo mesto (posebno, ločeno mesto zbiranja). Zaposleni v šoli ali vrtcu imajo zelo visoko raven odgovornosti do družbe in okolja in delujejo trajnostno in odgovorno. Tako bi zagotovili, da je vsa zbrana embalaža čista, torej zagotovo uporabna.

Vso zbrano embalažo bi v zbirno-reciklažnem centru s stiskalnico stisnili v kocko oziroma balo ter jo predali zainteresiranim podjetjem v nadaljnjo obdelavo oziroma uporabo za izdelavo novih izdelkov. Logistiko prevoza embalaže do zbirnega mesta na Komunali bi izvedlo osebje zaposleno na šoli ali vrtcu na poti domov oziroma brez dodatnih prevozov, s čimer dosežemo najmanjši možen ogljični odtis. Odgovoren odnos do okolja upošteva tudi vrednote, kot so zmernost in varčevanje. Šole, vrtci in podjetja lahko z okoljskim in družbeno odgovornim ravnanjem povečajo svoj ugled in dosežejo pozitivne ekonomske učinke.

Piškotek

Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več