Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več
Potovanje oblačil je eden najbolj kompleksnih sistemov, ki je nastal kot posledica ogromne količine zavrženih še uporabnih oblačil, humanitarnih namenov, priložnosti za zaslužek ter poskusov zmanjšanja tekstilnih odpadkov.
Kljub temu, da je v življenjsko pot kosa oblačila vključenih ogromno število deležnikov, pa je še vedno večina oblačil zavržena na odlagališča oz. roma v sežig. Največji vzrok temu je vse slabša kvaliteta oblačil. V projektu smo skušali poiskati nove priložnosti za zmanjšanje negativnega vpliva modne industrije na okolje.
Proizvodnja in potrošnja tekstilnih izdelkov se enako kot ostale dobrine vsako leto povečuje. Tekstilna industrija se uvršča med 5 največjih onesnaževalcev okolja. Samo v EU letno zavržemo okoli 5,8 milijona tekstilnih izdelkov, kar znaša nekaj več kot 11 kg na prebivalca. Podobno kot pri ostalih odpadkih se povečujejo tudi količine tekstilnih odpadkov. Evropska komisija je v letu 2022 izdala Strategijo EU za trajnostne in krožne tekstilne izdelke. V njej so zapisani načrtovani ukrepi, ki so izjemnega pomena za ponovni zagon tekstilne industrije v Evropi ob upoštevanju zmanjšanja porabe naravnih virov in odpadkov. Osredotočajo se predvsem na spodbujanje popravil, ponovne uporabe in reciklaže ter oblikovanja trajnostnih tekstilnih materialov. Tako lahko v prihodnosti pričakujemo več spodbud s strani Evropske Unije na teh področjih. Prav tako pa bodo morale vse članice do leta 2025 zagotoviti ločeno zbiranje tekstila iz gospodinjstev, kot navaja Direktiva Evropskega parlamenta 2018/851.
V Knofu opažajo, da so oblačila, ki jih zberejo v butikih ponovne uporabe, vsako leto slabše kakovosti – tako izdelava, kot materiali. Opazili so tudi, da so si ljudje z donacijo oblačil slabe kakovosti dejansko »oprali vest« in tako pridobili izgovor, da nakupijo še več oblačil hitre mode, slabe kakovosti.
Za zbrani tekstil, ki ni primeren za takojšnjo ponovno uporabo zato iščejo drugačne rešitve. V letu 2023 so lansirali projekt KNOFcycle, pameten sistem za zbiranje kvalitetnih rabljenih oblačil. Sistem KNOFcycle omogoča ločeno zbiranje kvalitetnih oblačil, na domu. KNOFcycle box se naroči na spletni trgovini https://collection.knof.si. Po prejemu ga uporabniki napolnijo s kvalitetnimi oblačili. Kurir nato box prevzame na njihovem domu. Prejeta oblačila v centralnem skladišču KNOF pregledajo in ocenijo glede na njihove standarde kvalitete. Če se oblačila ujemajo z njihovimi standardi, uporabnikom povrnejo strošek naročila boxa, za donacijo kvalitetnih in izjemnih oblačil pa so uporabniki lahko tudi nagrajeni.
V 4 mesecih po lansiranju projekta so pridobili prvih 50 testnih uporabnikov, ki so naročili KNOFcycle box. V tem času so prejeli nazaj 16 boxov, preko njih so zbrali 591 oblačil, od tega so za predelavo namenili 33 kosov oblačil (5,5%): Večina oblačil je šla v ponovno uporabo v njihove trgovine, tako da so uspeli povečati delež zbranih oblačil za ponovno uporabo iz 52,32 na 94,5%.
Kvalitetnega tekstila je torej v krogotoku vse manj. Novejši materiali niso dolgo obstojni, hitro so podvrženi obrabi in poškodbam, za katere popravila niso možna. Navkljub skrbni kategorizaciji, popravilom, obnovi in kreativni nadgradnji tako vse več tekstila, zbranega za ponovno uporabo, vseeno pristane na deponiji.
V zadnjih letih so zato v Knofu začeli intenzivno možnosti predelave teh materialov v druge namene. Pričeli so razvijati nove polprodukte, v katerih bi se uporabil največji možen delež odpadnega tekstila. Ti izdelki bi morali imeti dolgo življenjsko dobo in uporabno.
Do zdaj so v Knofu preizkusili mešanje mletega tekstila z različnimi organskimi vezivi, sintetičnim vezivom in odpadno plastiko. Izdelali so manjše vzorce novih materialov, ki so stabilni, zanimivega videza, na otip prijetno, vendar je za nadaljnji razvoj potrebno testiranje mehanskih in kemijskih lastnosti.
Občani imajo danes različne možnosti, ko se sprašujejo, kam z oblačili, ki jih ne potrebujejo več. Če jih sami ne morejo več popraviti, predelati v nove uporabne izdelke (krpe za čiščenje) ali podariti sorodnikom, jih lahko podarijo humanitarnim organizacijam, butikom ponovne uporabe, odnesejo v zabojnik za tekstil. Če so oblačila kvalitetna, priporočamo, da poskusijo s prodajo na enem od spletnih kanalov za prodajo rabljenih oblačil (marketplace, bolha…) ali pa naročijo storitev KNOFcycle, ki nagradi donacijo kvalitetnih oblačil z nagrado do 100 eur na box.
Največ za okolje pa naredimo, če že v prvi vrsti pri nakupu novih oblačil izbiramo kvalitetna oblačila, t.i. »slow-fashion«, vse več pa je tudi modnih navdušencev, ki kupujejo izključno rabljena (vrhnja) oblačila.
Če donacijo naših starih oblačil »za humanitarne namene«, uporabimo kot izgovor za nakup novih, cenenih oblačil, katerih se bomo čez leto ali dve spet želeli znebiti, to ne pomeni, da so naše nakupovalne navade trajnostne. Zato že ob nakupu razmišljajmo čimbolj celostno in se ne pustimo zapeljati zelenemu zavajanju različnih multinacionalk ter norim popustom. Najboljši nakup je tisti, ki ga ni.
Na našem spletnem mestu za zagotavljanje najboljše uporabniške izkušnje uporabljamo piškotke. Preberi več