Največja izobraževalna ustanova v Sloveniji ima velik vpliv na okolje
Srednja elektro šola in tehniška gimnazija je organizacijska enota Šolskega centra Novo mesto, ki je največja tovrstna ustanova v Sloveniji in vključuje še Srednjo strojno šolo, Srednjo zdravstveno in kemijsko šolo, Srednjo gradbeno, lesarsko in vzgojiteljsko šolo, Višjo strokovno šolo,Enoto za izobraževanje odraslihin Medpodjetniški izobraževalni center.
V Šolskem centru Novo mesto, ki ga dnevno obiskuje preko 3000 dijakov, zaposlenih in drugih, se zavedajo, da imajo kot zelo velika organizacija precejšen vpliv na lokalno okolje. Veliko sredstev je potrebnih samo za osnovno vzdrževanje stavbe in zagotavljanje primarnih potreb, kot so voda, elektrika, ogrevanje in hrana itd…
Učenje z zgledom: izogibanje proizvajanju odpadkov, recikliranje, preoblikovanje odpadkov v sekundarne vire, brezpapirno poslovanje
Na Šolskem centru Novo mesto si prizadevajo, da pri vzdrževanju prostorov in pri svojem delu uporabljajo okolju prijazne materiale, ki jih je mogoče ponovno uporabiti in reciklirati. Trudijo se uporabljati izdelke, ki imajo daljšo življenjsko dobo in se jih da kljub izteku amortizacijske dobe še vedno uporabljati.
Optimizirali so zbiranje in obdelavo odpadkov. V letu 2020 so proizvedli okoli 8,5 kg odpadkov na študenta ali zaposlenega, kar je dober podatek, saj jim z načrtnim pristopom uspeva, da vsako leto proizvedejo manj odpadkov na osebo. Še naprej se osredotočajo na popolno izogibanje proizvajanju odpadkov in na njihovo preoblikovanje v visokokakovostne sekundarne vire, od katerih imajo lahko koristi na trgu sekundarnih surovin
Pomemben prispevek k varovanju okolja pa je prinesla njihova odločitev, da od fizičnih dokumentov preidejo k poslovanju brez papirja. Želijo učiti z zgledom, zato so oblikovali digitalni sistem upravljanja z dokumenti za upravo in za podporo izobraževalnemu procesu. Tako so dosegli, da skoraj ni izmenjave papirja med zaposlenimi in vodstvom
Zaradi energetske sanacije stroški pridobivanja toplotne energije ravni nižji za približno 40 %
Izvedli so tudi energetsko sanacijo, zaradi katere so stroški pridobivanja toplotne energije na letni ravni nižji za približno 40 %. Izvedli so zamenjavo fasade in oken ter način ogrevanja (sekanci v kombinaciji z zemeljskim plinom), zgradili so skladišče za sekance in preuredili del kotlovnice, postavili dve sončni elektrarni in obnovili razsvetljavo. Ocenjujejo, da s temi ukrepi letno prihranijo nekaj več kot 60 kWh energije na m² površine.
Sestavni del vseh učnih načrtov je ekologija, inovativni projekti dijakov dobivajo nagrade
Srednja elektro šola in tehniška gimnazija kot tudi ostali programi v okviru Šolskega centra Novo mesto v vseh učnih načrtih spodbujajo inovativnost in ustvarjalnost.
Dijaki so z ekološko usmerjenim projektom »UNIBill«, ki lahko na enem mestu hrani vse digitalne račune, leta 2019 osvojili nagrado na Genius Olympiad v New Yorku, trenutno pa se dijaki v laboratoriju SciDrom soočajo z izzivom izdelave aplikacije, ki bi potrošnikom omogočila razvrščanje ali ponovno uporabo odpadkov v skladu z oznako na embalaži izdelka.